Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/qn004100/ozonator/config.php on line 2
OZONÁTOR - Čo je ozón

Ozonator

Kvalitná voda pre kvalitný život   |   +421 905 644 330
BEZPEČNOSŤ OZÓNU

Generátory ozónu sú veľmi bezpečné pre vodnú sanitáciu a zariadenia. V skutočnosti, ozón je vhodný vodný sanitizer, ktorý podporuje život živočíchov v zajatí vrátane najväčšieho akvária na svete v Pekingu, druhého najväčšieho akvária na Bahamách v rezorte Atlantis a Seattle Aquarium. Od roku 1975 DEL ozone naištaloval ozónové generátory na takmer dve tretiny všetkých vyrábaných víriviek, horúcich vaní v kúpeľoch, atď. Ozón sa tiež používa na dezinfekciu obecnej pitnej a odpadovej vody a je používaný v aj priemysle na balenú vodu.
Bezpečnosť ozónovou sanitáciou jednoducho dosiahnuť pomocou správnej techniky, projektovaním, inštaláciou a vhodnou technológiou. DEL Ozone je inovatívny líder v ozónovej technológii od roku 1975 a bezpečne inštaluje systémy pre klientov na celom svete.

PLÁVANIE, CHLÓR A ASTMA

Aplikácia chlóru do krytých bazénov môžu spôsobovať astmu alebo dýchacie problémy v plavcov podľa výskumu z niekoľkých zdrojov. Tieto zistenia vysvetľujú, prečo plavci sú náchylnejší k astme a dýchacím ťažkostiam ako športovci v iných športoch. Chlór sa používa na dezinfekciu bazénu a môže mať škodlivé vedľajšie účinky.
Problém nie je chlór, ale to, čo sa zmení na chlór v kombinácii s organickými látkami. Organické látky v bazéne sú vo forme potu, alergénov, moču a ďalších látok z ľudského tela. Chlór reaguje s organickými látkami a vytvára trichloridu dusíka, aldehydmi, halogenované uhľovodíkmi, chloroform, trihalometánom a chloramínom. Toto sú nebezpečné chemické látky. Počas olympijských hier v Austrálii, viac ako štvrtina amerických plavcov trpela určitým stupňom astmy.

NAŠE PRODUKTY

Čo je ozón

Určite ste už počuli o ozónovej vrstve v našej atmosfére. Je to vrstva čo odvracia nebezpečné ultrafialové žiarenie .Táto vrstva ozónu je vo výške 50 – 75 km. nad zemským povrchom. Sú to prirodzene sa vyskytujúce molekuly , ktoré recyklujú čím sa mení ich množstvo v atmosfére. Je to bezfarebný plyn, ktorý pre izbovej teplote má vôňu po daždi na zemi.

Ale čo je chemický ozón?

Nie je to nič viac ako tri molekuly kyslíka viazané dokopy. Na rozdiel od stabilného kyslíka O2 , ktorý dýchame , ozón je nestabilný a ihneď pripravený reagovať na baktérie , vírusy , ktoré spôsobujú bakteriologické znečistenie.

OzonátorOzón je generovaný z prirodzeného kyslíka zo vzduchu elektrickými výbojmi ako je napr. blesk a vysoko energetického – elektromagnetického žiarenia.  Dnes sa používa k výrobe ozónu elektrický výboj – ozónový generátor. Použitie ozónu na sanitáciu sa mení na obyčajný kyslík O2. Je to dôležité hlavne zo zdravotného hľadiska , lebo nevznikajú karcinogénne látky, ako pri používaní chlóru.

Existujú dva typy ozónu. "Zlý ozón" je súčasťou znečisťovania ovzdušia, čo je niekedy vidieť v spodnej vrstve atmosféry. "Dobrý ozón" sa nachádza v hornej vrstve atmosféry a je zodpovedný za ochranu obyvateľov na Zemi pred škodlivým UV žiarením. Ozón je reaktívny, nestály plyn, ktorý vzniká prirodzene v zemskej atmosfére  slnečným  ultrafialovým  žiarením  alebo z elektrickej energie vyrobenej pri údere blesku.
Pokiaľ ide o použitie ozónu pre bazény , sú  ozónové  systémy navrhnuté tak, aby bezpečne produkovali a rozpustili ozón do vody. Aby zabíjal  mikroorganizmy, ničil  organické látky  a rozložil  chloramidy  oxidáciou. Toto nastane okamžite pri vstrekovaní  ozónu  a pokračuje pri opakovanej uzavretej filtrácii a novom vstrekovaní . (Zostatok približne 0,1 ppm) rozpusteného  ozónu vstúpi do bazéna, kde nastáva ďalšia oxidácia znečisťujúcich látok.

Produkcia ozónu

V prírode sa ozón produkuje chemickou reakciou . Najznámejší príklad je vznik ozónu slnečným UV žiarením. Ozón sa tiež prirodzene vyrába na vodopádoch a z extrémneho napätia pri blesku.

Ozonátor - produkcia ozónu

Čerstvá vôňa počas búrky a po hrmení je výsledkom prírody , ktorá produkuje ozón.

Ozonátor - produkcia ozónu

Ako funguje ozón

Ozón sa vytvára, keď sa molekuly kyslíka (O2) rozpadnú pridaním energie, čo vytvára  dva individuálne atómy kyslíka (O1). Tieto atómy kyslíka (O1) spoločne s ďalšími molekulami kyslíka (O2) vytvárajú ozón (O3).
Tretí atóm kyslíka je nestabilný a môže sa spájať s organickými a anorganickými molekulami, aby sa zničili alebo zmenili počas oxidácie. V bazéne tieto organické molekuly môžu byť vírusy, baktérie, plesne, kvasinky, oleje, chloraminy, atď, a anorganické molekuly môžu byť vo forme rozpustených kovov ako je železo, meď a mangán. Ako náhle  tretí nestabilný atóm vykoná svoje oxidačné povinnosti, vytvorí  vedľajší produkt a to O2.

Ozón je najsilnejšie  oxidačné činidlo, ktoré môže  byť bezpečne používané v plaveckých bazénoch a kúpeľoch.

Inžinieri v spoločnosti DEL ozone  vyrábájú  ozónové  systémy, ktoré bezpečne generujú ozón, aby zabíjal mikroorganizmy a zoxidovali  organické a anorganické nečistoty a chemické vedľajšie produkty, z bazénov a víriviek , počas prania  a z pitnej  vody. 

Vlastnosti ozónu (O3)

Ozón je celosvetovo uznávané a schválené organizáciou EPI, pre  dezinfekčné účinky a používa sa už celé storočie po celom svete ako dezinfekčný prostriedok do vody.

Ozón je dezinfekčný prostriedok.

Dezinfekčné prostriedky sú antibakteriálne látky, ktoré sú aplikované na neživé objekty, aby zničili mikroorganizmy počas dezinfekcie. Ozón je jedným z troch skupín antimikrobiálnych látok registrovaných USEPA pre verejné použitie (ďalšie dve sú antibiotiká a antiseptiká).

Ozón je Sanitizer.
Sanitácia sú látky, ktoré znižujú počet mikroorganizmov na bezpečnú úroveň. Hlavný rozdiel medzi sanitizerom a dezinfekčným prostriedkom je v určitom použití . Dezinfekčné látky majú vyššiu schopnosť zabíjať patogénne baktérie v porovnaní so sanitizerom .

Ozón je ľahko rozpustný vo vode.
Ozón je plyn z kyslíka, ktorý možno ľahko rozpustiť vo vode. Plynný ozón rozpustený vo vode je bez zápachový vodný ozón, ktorý je účinný na antimikrobiálne a oxidačné látky, a dokonca zlepšuje systém filtrácie ako efektívny mikro-flokulant.

Ozón je mnohonásobne silnejší ako chlór.
Ozón je silnejší, ale stále kompatibilný s chlórom pre použitie v  bazénoch a vírivkách. Z hľadiska účinnosti zabíjania mikrobiologických látok, 1 PPM vodného ozónu, v priemere, sa rovná približne 200 ppm chlóru v bazéne.

História používania ozónu:

Väčšina ľudí ani nevie v koľkých smeroch sa využíva sanitácie pomocou ozónu.  Nasledujúce historické referencie ukazujú ako ozón pomáha v rôznych aplikáciách.

  • V roku 1906 mesto NICE vo Francúzsku postavilo prvú čistiareň odpadovej vody , kde sa dodnes voda sanituje pomocou ozónu
  • Ozón sa používa vo veľkých zoologických parkoch po celom svete , pre svoju nezávadnosť  pre morské cicavce
  • Olympijské hry v roku 1984 už požívali ozón v plaveckom  bazéne a od tej doby už všetky hry požívali túto technológiu
  • Od roku 1982 sa ozón používa aj pre sanitáciu balenej vody
  • Od roku 2001 bol ozon oficiálne použitý pre potravinársku výrobu
  • V bazénovej technike sa používa už viac ako 65 rokov
Naše prezentácie